Ctgct Naslovna 2024

Center za tehnologije genskih in celičnih terapij (CTGCT) je bil ustanovljen septembra 2024, potem ko je Kemijski inštitut (KI) prejel nepovratna sredstva in nalogo, da požene projekt, ki se bo osredotočal na ustvarjanje nabora biomedicinskih orodij, namenjenih razvoju terapevtskih rešitev za redke genetske bolezni in težko ozdravljive rake. CTGCT je infrastrukturni center v okviru KI in evropski center odličnosti (CoE). Projekt financirajo Evropska unija, UK Research and Innovation ter Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije Republike Slovenije. Projekt: 101059842 – CTGCT – HORIZON-WIDERA-2022

 

poslanstvo in vizija

CTGCT želi biti pionirska raziskovalna ustanova v Sloveniji, ki z vrhunskimi raziskavami na področju raka in redkih genetskih bolezni rešuje kritične izzive na področju zdravstva. S povezovanjem inovativnih raziskav s klinično prakso in sodelovanjem s priznanimi ustanovami soustvarjamo medicinske preboje. S prenosom znanja prek mednarodnih sodelovanj in prizadevanj za znanstveno odličnost omogočamo razvoj genskih in celičnih terapij po vsem svetu, s posebnim poudarkom na Zahodnem Balkanu in Vzhodni Evropi.

Zavezani odličnosti, vključenosti in sodelovanju želimo pritegniti vrhunske talente in slovenske znanstvenike, ki delujejo v tujini, hkrati pa ustvarjati spodbudno okolje za mlade raziskovalce. Poslanstvo CTGCT temelji na prenosu znanstvenih dosežkov v oprijemljive terapevtske aplikacije, ki služijo družbi in so svetilnik inovativnosti v svetu. Ob izvajanju prelomnih raziskav si bo center še naprej intenzivno prizadeval za krepitev zaupanja javnosti v znanost in prikazoval, kako vizija, predanost in kakovostno delo vodijo do pomembnih rezultatov v zdravstvu, ki spreminjajo življenja bolnikov.

 

Z vrhunskimi raziskavami na področju raka in redkih genetskih bolezni s poudarkom na nevrorazvojnih boleznih v skladu s standardi dobre proizvodne prakse (GMP) premikamo meje znanosti na področju genskega in celičnega zdravljenja. Soustvarjamo inovativne terapevtske rešitve za zdravstvene izzive prihodnosti. Omogočamo prebojna odkritja in poklicni razvoj s prenosom znanja na mlade znanstvenike ter si prizadevamo za dobre medsebojne odnose z zdravniki, regulatornimi organi in industrijskimi partnerji. Z zavezanostjo znanstveni odličnosti in etičnim raziskovalnim praksam želimo spremeniti svetovno zdravstvo in postati vodilna sila na področju genskega in celičnega zdravljenja.

Laboratoriji

CTGCT

Center bo združeval pomembne dele raziskovalne in analitične opreme, do katere bodo imeli dostop raziskovalci in klinični strokovnjaki – zdravniki. Za infrastrukturni center je pomembno, da je oprema vrhunska in redno vzdrževana.

Prostori za proizvodnjo reagentov za klinično testiranje v skladu s smernicami GMP

V objektu cGMP se bodo proizvajali virusi, nukleinske kisline in nevirusni dostavni reagenti za klinično zdravljenje, podprti s skladiščenjem in ravnanjem z odpadki, ključna oprema pa vključuje bioreaktorje za enkratno uporabo, nadaljnjo obdelavo in sisteme čiščenja

Laboratorij za izvajanje analiz kakovosti izdelkov GMP

Enota za nadzor kakovosti bo poleg prostorov GMP z osnovno in napredno analitično opremo, vključno s pretočnim citometrom, dd/qPCR in testerjem sterilnosti, za potrebne analize kakovosti izdelkov.

Laboratorij za predklinične raziskave

Testiranje na poskusnih miših bo potekalo v skladu s smernicami DLP z uporabo opreme za vzrejo, kirurgijo in analizo ter naprednih naprav, kot so sistemi za slikanje MRI/CT in mikroskopiranje.

Laboratorij za razvoj novih tehnologij

Podporni laboratorij v skladu z DLP bo izvajal predklinične raziskave in razvoj z zmanjšanimi zahtevami glede čistoče, vendar z obsežno opremo za delo s celicami, virusi in nukleinskimi kislinami, vključno z bioreaktorji, sorterji celic in analitskimi sistemi.

Z odličnimi ljudmi bomo dosegli odlične rezultate

Prof Dr Roman Jerala

Prof. Dr. Roman Jerala

Vodja oddelka za sintezno biologijo in imunologijo, Kemijski inštitut

Inovativna uporaba sintezne biologije za programiranje molekul in celic za izboljšanje učinkovitosti in varnosti naprednih načinov zdravljenja

Roman je vodja oddelka za sintezno biologijo in imunologijo, kjer z veliko skupino motiviranih sodelavcev pokriva področje od atomov do organizmov. Poudarek raziskav je na razvoju novih biomedicinskih tehnologij in prenosu biomedicinskih odkritij za napredne terapije. Na področje sintezne biologije so vstopili z izjemno uspešnimi študentskimi raziskovalnimi projekti na tekmovanju iGEM, ki se je začelo na MIT s srečanji ekip z vsega sveta.

Mojcabenčina Original

Prof. dr. MOJCA BENČINA

vodja infrastrukturnega centra, Kemijski inštitut

Znanje in inovacije z roko v roki za napredek v medicini

Dolgoletni sodelavec na oddelku za sintezno biologijo in imunologijo, kjer vodi skupino raziskovalnih sodelavcev na področju uporabe ultrazvoka v povezavi s sintezno biologijo in imunologijo za uravnavanje molekularno bioloških celičnih procesov ter infrastrukturno skupino za prikazovanje celičnih procesov s fluorescenčnimi tehnikami. Na Biotehniški fakulteti predava zaščito intelektualne lastnine, na visokošolskem zavodu Fizioterapevtika pa mikrobiologijo. Je uradna zastopnica za varstvo pravic industrijske lastnine pri evropskem in slovenskem patentnem uradu. Je prejemnica več prestižnih nagrad, kot so npr: Zoisovo nagrado za izjemne dosežke na področju imunologije in sintezne biologije, Preglovo nagrado za izjemne znanstvene dosežke na področju kemije in sorodnih disciplin, „Sokratovo nagrado za srednješolsko didaktiko“ (SOVA) in nagrado Prometheus Science za odličnost v komuniciranju.

Dlainšček

DR. Duško lainšček

Kemijski inštitut

Svetovalec na področju spreminjanja genoma

Duško je vodilni slovenski strokovnjak za spreminjanje genoma s sistemom CRISPR/Cas, tudi z namenom ustvarjanja celičnih izdelkov za imunoterapijo. Ima bogate izkušnje s preučevanjem terapevtskih aplikacij in vivo.

Dr Vida Forstneric

DR. Vida FORSTnerič

Kemijski inštitut

Strokovnjak na področju mRNA

Gradnja CTGCT

Izgradnja novega centra se bo začela leta 2025, spremljajte naše posodobitve o njegovem napredku

Lokacija

Kje nas najdete

Telefon: +1 4760 335
E-pošta: ctgct(at)ki.si
Naslov: Kemijski inštitut
Hajdrihova ulica 19
1001 Ljubljana
SI-Slovenija