Geneh Logo Vertical

Vloga CTGCT pri projektu GeneH: Pospešitev inovacij pri genski terapiji

Konzorcij GeneH je ambiciozen projekt pod vodstvom Univerze v Coimbri in njihovega projekta GeneT, ki ga so-vodi Kemijski inštitut skupaj s centrom CTGCT. Cilj pobude je pospešiti zdravljenje genetskih bolezni z gensko terapijo. S skoraj 5 milijoni evrov financiranja ta projekt obeta revolucijo v pristopu k zdravljenju genetskih motenj.

Geneh Bckgroundartboard 1 Copy 10 100

GeneH, ali Center odličnosti za spodbujanje inovacij v genski terapiji, si prizadeva premostiti vrzel med znanstvenimi odkritji in klinično uporabo. S spodbujanjem tesnega sodelovanja med akademskim svetom, industrijo, državnimi institucijami in družbo želi GeneH preseči ovire, ki trenutno ovirajo prenos inovativnih terapij za redke bolezni v praktično uporabo.

 

Mojca Benčina
Mojca Benčina med svojim nastopom na začetnem srečanju GeneH

Naša vloga v konzorciju

Kot ključni partner v konzorciju GeneH je CTGCT zavezan k temu, da skupna prizadevanja prinesejo konkretne koristi bolnikom z redkimi genetskimi boleznimi. Osredotočili se bomo na krepitev povezav med akademskim okoljem in industrijo, olajšanje prenosa tehnologij ter zagovorništvo za podporo regulative in politike za pospešitev postopkov odobritve in financiranja.

Konzorcij GeneH združuje 13 partnerjev iz Portugalske in Slovenije, vključno z akademskimi in raziskovalnimi ustanovami (Univerza v Coimbri, Kemijski inštitut), državnimi agencijami (RRA LUR, CCDR, ULS Coimbra), industrijo in inovacijami (Jafral, BluePharma, BioSistemika, IPN, SIS EGIZ), ter civilno družbo (APAHE, ZOPS). Ta raznolika skupina bo skupaj krepila mednarodno sodelovanje in spodbujala sinergije za pospešitev inovacij in kliničnih preskušanj.

 

Pot naprej

Začetno srečanje GeneH je potekalo 21. marca v Muzeju znanosti Univerze v Coimbri in zaznamovalo začetek tega vznemirljivega popotovanja. Med govorci so bili Luís Pereira de Almeida, koordinator GeneH, Mojca Benčina, vodja CTGCT, Mojca Nemec Van Gorp, slovenska veleposlanica na Portugalskem, Fernando Alexandre, minister za izobraževanje, znanost in inovacije Portugalske, ter številni drugi zanimivi govorci. Dogodek je poudaril pomen modela štirikratne vijačnice za raziskave, razvoj in klinični prenos, ob prispevkih vodilnih iz industrije in oblikovalcev politik.

Luis Pereira De Almeida during the GeneH Kick off
Luis Pereira De Almeida med začetnim srečanjem GeneH

Kljub pomembnemu znanstvenemu napredku na področju genske terapije ostajajo številni izzivi. Klinične raziskave so omejene zaradi zapletene regulative, pomanjkanja specializirane infrastrukture in nezadostnega financiranja. GeneH želi te izzive nasloviti s spodbujanjem sodelovanja in vlaganjem v specializirano usposabljanje raziskovalcev in zdravstvenih delavcev.

Slovenian Ambassador to Portugal
Slovenska veleposlanica Mojca Nemec van Gorp na Portugalskem med svojim govorom

Ta konzorcij je ključen za krepitev položaja Evrope kot svetovne voditeljice na področju genske terapije. Z razširitvijo mreže v obeh državah in spodbujanjem mednarodnega sodelovanja bo GeneH pospešil inovacije in klinične raziskave, s čimer bo zagotovil, da bodo potrebe bolnikov slišane in naslovljene.

Ponosni smo, da smo del te pomembne pobude in se veselimo, da bomo prispevali k njenemu uspehu. Spremljajte nas za nadaljnje informacije o napredku in vplivu GeneH na prihodnost genske terapije.