Danes praznujemo Mednarodni dan žensk in deklet v znanosti in ob tej priložnosti osvetljujemo delo žensk, ki delujejo v Centru za tehnologije genskih in celičnih terapij (CTGCT). Njihovo delo pri vzpostavljanju tega novega centra bo po našem mnenju oblikovalo prihodnost genskih in celičnih terapij v Sloveniji ter tako prispevalo k napredku inovativnih terapij in širitvi meja zdravljenja redkih bolezni in raka. Danes delimo njihove izkušnje, izzive in ambicije v njihovih lastnih besedah.
Rušenje ovir, gradnja prihodnosti
Znanost je bila zgodovinsko gledano pretežno moško področje, vendar so ženske vedno igrale ključno vlogo pri odkritjih. V CTGCT ženske niso le del ekipe; vodijo raziskave in sam center, mentorirajo mlade znanstvenike ter uvajajo inovacije na področju genskih in celičnih terapij.
Prof. dr. Mojca Benčina, višja raziskovalka na Oddelku za sintetično biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu ter vodja CTGCT, razmišlja o svoji poti:

“Ob praznovanju Mednarodnega dneva žensk in deklet v znanosti razmišljam o izjemnih ženskah, ki so oblikovale mojo znanstveno pot. Moja znanstvena pot je bila močno zaznamovana s ženskimi vzornicami, ki so imele ključno vlogo pri mojem usmerjanju in navdihovanju.
Prva ženska, ki me je usmerila v znanost, je bila moja babica, predana učiteljica biologije. Njena strast do narave in sposobnost, da kompleksne koncepte predstavi na razumljiv način, sta v meni prebudili radovednost in postavili temelje moji ljubezni do znanosti.
Kasneje je vlogo mentorice prevzela profesorica dr. Tamara Lah Turnšek. Njeno vodstvo in neutrudna podpora sta mi dala samozavest in znanje za navigacijo v zahtevnem svetu znanstvenih raziskav.
Svojo poklicno pot sem začela na Kemijskem inštitutu, kjer sem delala v oddelku pod vodstvom profesorice Alexe Cimmerman. Prisotnost ženske znanstvenice na vrhu je ustvarila okolje, v katerem je bil vpliv žensk v znanosti očiten.
Na področju bioloških znanosti so ženske znanstvenice pravilo in ne izjema. Vedno sem bila obkrožena z briljantnimi kolegicami, s katerimi smo si izmenjevale ideje in skupaj rastle kot znanstvenice.
Ko sem prevzela vodenje Centra za tehnologije genske in celične terapije (CTGCT), sem se zavedala tako privilegija kot odgovornosti te vloge. Moja naloga je spodbujati vidnost žensk v znanosti in ustvarjati priložnosti za prihodnje generacije raziskovalk.
Na ta poseben dan praznujemo vse ženske, ki so tlakovale pot v znanosti in tiste, ki še naprej navdihujejo naslednjo generacijo.”
Njen trenutni raziskovalni projekt o regulaciji transkripcije, ki jo inducira ultrazvok, odpira možnosti za terapije in vivo, ki ciljajo na izražanje specifičnih terapevtskih genov v globokih tkivih.
Moč mentorstva in reprezentacije
Vidni vzorniki in močno mentorstvo so ključni za napredek. Dr. Darja Marolt Presen, specialistka za celične terapije, poudarja pomen usmerjanja v svoji mednarodni karieri:

“Na začetku svoje kariere sem imela srečo, da sem imela mentorico, ki me je spodbujala k tveganju in napredovanju. Danes se trudim enako spodbujati mlade ženske, da vstopijo na to področje, saj je reprezentacija ključnega pomena.”
Na Kemijskem inštitutu mentorstvo in izobraževalni programi pomagajo premostiti spolno vrzel in zagotavljajo podporo naslednji generaciji znanstvenic, cilj, ki ga podpiramo tudi v CTGCT. Prof. dr. Mojca Benčina je bila lani izbrana za najboljšega mentorja Kemijskega inštituta.
Inovacije skozi vključenost
Študije(1) kažejo, da raznolike ekipe dosegajo boljše znanstvene rezultate. Projektna vodja Polona Szilvassy vidi raznolikost kot prednost:

“Različne perspektive spodbujajo bolj ustvarjalne in inovativne rešitve. Ko združimo različne izkušnje, ozadja in načine razmišljanja, izzivamo predpostavke, raziskujemo nove možnosti in pospešujemo znanstveni napredek.”
Njen širok nabor znanj na področju menedžmenta in financ poudarja, kako interdisciplinarna strokovnost krepi znanstvene inovacije.
Navdih za naslednjo generacijo
Ženske v CTGCT se ne zavzemajo le za napredek na svojih področjih, temveč tudi za navdihovanje prihodnjih znanstvenic. Sergeja Šetina, laboratorijska tehnica in najmlajša članica ekipe, predstavlja naslednjo generacijo žensk v znanosti.
“Pridružitev ekipi CTGCT v tej fazi moje kariere je izjemna priložnost za učenje in rast. Vesela sem, da sem del vrhunske znanosti.”
CTGCT načrtuje širitev ekipe in bo v letu 2025 sprejel več kot 10 novih znanstvenikov. Če vas zanima delo pri nas, nas kontaktirajte na ctgct@ki.si.
Ob dnevu žensk v znanosti počastimo vse ženske v CTGCT in širše, ki premikajo meje, spodbujajo odkritja in preoblikujejo prihodnost medicine.
1. Raznolike ekipe ustvarjajo bolj inovativne in vplivne znanstvene ideje | PNAS