Sta Ctgct Presentation

Recenzija CTGCT konferenca 2024

Od 16. do 18. oktobra 2024 je Kemijski inštitut gostil 1. konferenco CTGCT. To je bila prva znanstvena konferenca, ki jo je organiziral odsek CTGCT. Cilj konference je bil zbrati svoje partnerje in povabiti goste iz ekosistema, da bi skupaj razpravljali o napredku in vzpodbudili slovenski biotehnološki ekosistem k usmeritvi v medicinsko translacijo – postopek prehoda biotehnologije od laboratorija do novih zdravil.

16. oktobra so v Slovenijo prispeli člani ekip partnerjev CTGCT, popoldne pa je dr. Mojca Benčina podala svoj uvodni pregled, med katerim je predstavila opravljeno delo za različne delovne pakete. Partnerji iz UCL, UMC Utrecht, TU Dresden in Charité Berlin so predstavili svoj napredek pri različnih delovnih paketih. Temu sklopu so sledile predstavitve, na katerih je ekipa CTGCT predstavila dosedanji napredek pri naših ciljih glede translacijske medicine in znanstvenih raziskav, skupaj s predkliničnim delom, ki se trenutno izvaja, in kako pristopamo k biotehnološkemu ekosistemu v Sloveniji, da bi projekt CTGCT presegel svoje začetne cilje.

 

Dsc 4056 1
Člani CTGCT in partnerskih institucij, ki so se osebno udeležili prvih dveh dni predstavitev

 

17. oktobra je bil na konferenci poudarek na znanosti in prenosu znanosti v terapije. Predstavitve in pogovori so bili usmerjeni v področja načrtovanja, izvedbe in doseganja ciljev. Imeli smo več predavanj o celičnih terapijah, ki niso bila osredotočena le na CAR-T, temveč tudi na to, kako oblikovati celice T za terapije naslednjih generacij.

Imeli smo tudi priložnost spoznati, kako translacijsko znanost izvajajo naši kolegi v UMC Utrecht in kako dragocene so akademske raziskave za farmacijo skupaj s strategijami za razvoj zdravil. Vsi si bomo zapomnili, kako pomembno je, da se osredotočimo na nekaj ciljnih terapij (trgov), enega ali največ dva za posamezen projekt, in tako zagotovimo, da so naša prizadevanja osredotočena na to, da obetavni rezultati postanejo uporabne terapije za bolnike. To je bistvo projekta CTGCT.

Imeli smo tudi čas, da smo se z vsemi partnerji pogovorili o morebitnih sodelovanjih, kolegi iz Charité Berlin pa so nas seznanili z regulativnimi izzivi pri razvoju novega prvorazrednega izdelka. Poleg tega smo od naših kolegov na UCL slišali o njihovih zgodbah in dolgi poti, ki jo lahko prehodi translacijska genska terapija.

 

Img 5923q
dr. Mojca Benčina, direktorica CTGCT v svojem pozdravnem nagovoru 18. oktobra

 

Zadnji dan, 18. oktobra, je bila konferenca odprta za vse. Raziskovalci, pacienti in zdravniki so bili povabljeni, da prisluhnejo predavanjem nekaterih naših naprednih partnerjev skupaj z vabljenimi govorci iz biotehnoloških podjetij in zdravniki ter spoznajo, kako imajo ti ključno vlogo pri prenosu raziskav do pacientov. Zadnje zasedanje je bilo namenjeno strokovnemu panelu, ki se je osredotočil na sodelovanje na translacijski poti. Na njej so sodelovali Marko Hawlina iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, Mateja Urlep iz NIBA Labs, Tanja Španić iz Europa Donna Slovenija, Janko Burgar iz Roche Slovenija, Nina Dremelj, iz Vesna Venture Capital in Roman Jerala, iz Nacionalnega kemijskega inštituta so razpravljali o svojih pogledih na ekosistem, kako ustvariti okolje za spodbujanje sodelovanja in kako pomembno je, da so bolniki vključeni v prevajanje zdravil. Posnetek strokovnega panela si lahko ogledate na tudi povezavi.

Ki Ctgct 62 Of 70
Strokovni panel, od leve proti desni: Roman Jerala, Tanja Španić, Mateja Urlep, Janko Burgar, Nina Dremelj in Marko Hawlina.

 

Tridnevni dogodek je bil uspešen, teme so se udeležencem in udeleženkam zdele zanimive in pomembne, pogovori med odmori pa vodijo k, upamo, zelo uspešnemu sodelovanju pri novih raziskavah in prenosu zdravil v nove terapije.
Fotografije s konference CTGCT so na voljo tukaj: https://photos.app.goo.gl/d9bDWFCUqdKMQADF8.

Fotografi so bili: Jernej Stare, Andrej Perdih in Damjan Makuc