Dobrodošli v prvem CTGCT Novičniku, ki vsebuje izbor člankov, na katere smo v zadnjem letu najbolj ponosni. Projekt CTGCT se je začel septembra 2023, od septembra 2024 pa smo nov infrastrukturni center na Kemijskem inštitutu v Ljubljani.
Radi bi vam tudi povedali, da se je naša ekipa v tem obdobju povečala na 7 članov in da smo organizirali prvo letno konferenco CTGCT, s katero smo celotnemu ekosistemu translacijske medicine poslali močno sporočilo o sodelovanju. Prijavili smo se na dva razpisa za financiranje, oddali en članek s področja translacijske znanosti, odprli profila na omrežjih LinkedIn in X, kjer imamo že 500 sledilcev. Odprli smo vrata našima dvema najpomembnejšima zunanjima občinstvoma – zdravnikom in bolnikom – in z veseljem poročamo, da sta obe semeni vzklili.
Pred nami je še dolga pot, vendar naša translacijska prizadevanja ne bodo mogoča brez odličnih odnosov in zaupanja med številnimi različnimi akterji. Preden vam zaželimo vesele Božične praznike in srečno Novo leto, bi vas radi povabili, da se nam pridružite, bodisi kot partnerji, sodelavci, poslušalci ali bralci – vsi ste dobrodošli. V ekipi CTGCT se veselimo še enega čudovitega leta rasti in učenja.
CTGCT konferenca 2024
Letos smo od 16. do 18. oktobra gostili uvodno konferenco CTGCT, ki je združevala konferenco partnerjev in odprto konferenco. Tridnevni dogodek se je začel z dvodnevnimi predstavitvami članov CTGCT in kolegov iz naprednih partnerskih institucij, ki so delili svoje delo in raziskave. Zadnji dan smo pozdravili klinike, bolnike in raziskovalce, da bi razpravljali o tekočih raziskavah in poudarili pomen slovenskega biotehnološkega ekosistema v translacijski medicini. Več si lahko preberete na tej povezavi. Označite si koledarje – konferenca CTGCT 2025 bo potekala od 17. do 19. septembra.
Okrogla miza o regulativi ATMP
29. maja smo na uvodni okrogli mizi o regulativi naprednih zdravljenj (ATMP) izpostavili močan potencial slovenskega ekosistema in potrebo po partnerskem sodelovanju. Razprava je prinesla ključna spoznanja o jasni ureditvi, usposabljanju in izmenjavi znanja pri prenosu raziskav iz laboratorija v klinično prakso. Udeleženci so raziskali vse večje razpoložljive vire in vse strožje regulativne zahteve na translacijski poti. Na dogodku so sodelovali ugledni panelisti iz nacionalnih in mednarodnih institucij, vključno z vrhunskimi slovenskimi strokovnjaki, raziskovalci, biotehnološkimi podjetji, predstavniki industrije in bolniki. Več si lahko preberete na tej povezavi, kjer najdete tudi fotografije in posnetek dogodka.
Drugi dogodki, kjer smo sodelovali
April. 50. letno srečanje združenja EBMT in predavanje CTGCT o stikalu za CAR-T
April. Economist Impact Cell and Gene Therapy Summit
Junij. CTNNB1 konferenca – Eno leto do zdravila
Junij. Delavnica ADVANCE
September. Evropska komisija: 6. regionalno HTA srečanje, Budimpešta
Oktober. 3. Teaming Club konferenca – Novi Sad
Druge novice in sodelovanje z ekosistemom
ATMP Portfelj UCL
UCL, napredni partner CTGCT, je letos izdal odlično brošuro (povezava) prek svojega urada za translacijske raziskave. Brošura prikazuje impresivni obseg njihovega programa ATMP, ki vključuje približno 100 projektov – večinoma v zgodnjih predkliničnih fazah. Ti projekti so odvisni od javnega financiranja za začetni razvoj in komercialnega financiranja za poznejše faze. CTGCT se zgleduje po pristopu UCL in si prizadeva okrepiti svoje translacijske zmogljivosti, vzpostaviti trajnostne vire financiranja in spodbujati partnerstva. To bo pripomoglo k napredku našega portfelja genskih in celičnih terapij od predkliničnih raziskav do klinične uporabe, s končnim ciljem zagotoviti inovativno zdravljenje raka in redkih bolezni. Več na tej povezavi.
DARE-NL: napredne terapije za raka
DARE-NL združuje akademske razvijalce ATMP na Nizozemskem, da bi poenostavili klinično testiranje in pospešili dostop do inovativnega zdravljenja raka. S centraliziranim strokovnim znanjem, standardiziranimi protokoli in naprednimi tehnologijami DARE-NL utira pot potencialnim zdravilom. Ponujajo tudi odličen imenik tečajev s širokim izborom tečajev vodilnih organizacij na tem področju – številni so na voljo brezplačno.
Obisk predstavnice ERN Ithaca
19. septembra 2024 smo gostili Anne Hugon (ERN ITHACA) in Eriko Stariha (SATB2 Europe) za razprave o napredku pri zdravljenju redkih bolezni. Med obiskom je CTGCT predstavil svoje poslanstvo spreminjanja inovativnih raziskav v zdravljenje, ki spreminja življenja, ter predstavil svoje načrte za širitev in sodelovanje. Srečanje je bilo osredotočeno na tri ključna področja: vključevanje zdravnikov, povezovanje organizacij bolnikov in uporaba mrež, kot je ERN ITHACA, za izboljšanje diagnostike in oskrbe redkih bolezni. To partnerstvo krepi predanost CTGCT razvoju revolucionarnih terapij in izboljšanju rezultatov zdravljenja bolnikov. Več o tem preberite na tej povezavi.
Rezultati Odprte znanosti
V letu 2024 so naši raziskovalci objavili 7 člankov, ki so vsi odprto dostopni, da bi povečali doseg naših znanstvenih ugotovitev. Da bi te raziskave naredili dostopnejše, smo napisali pojasnjevalne članke o dveh ključnih študijah. Tukaj je povezava na članek o sonogenetiki in tukaj povezava na članek o MyD88 in njegovi vlogi v celični homeostazi.
Seznam objavljenih znanstvenih člankov v letu 2024:
- Mucoadhesive film for oral delivery of vaccines for protection of the respiratory tract (Esih, H. et al. Journal of Controlled Release, 371, 179–192)
- Protein Gas Vesicles of Bacillus megaterium as Enhancers of Ultrasound-Induced Transcriptional Regulation (Jazbec, V. et al. ACS Nano, 18(26), 16692–16700)
- The art of designed coiled-coils for the regulation of mammalian cells. (Plaper, T. et al. In Cell Chemical Biology Vol. 31, Issue 8, pp. 1460–1472)
- Ultrasound-mediated spatial and temporal control of engineered cells in vivo (Ivanovski, F. Nature Communications, 15(1), 7369)
- Coupling of Spectrin Repeat Modules for the Assembly of Nanorods and Presentation of Protein Domains. (Mezgec, K. et al. ACS Nano 2024, 18, 28748-28763)
- Designed allosteric protein logic (Plaper, T. et al. Cell Discovery, 2024 10:8)
- MyD88 protein destabilization mitigates NF-κB-dependent protection against macrophage apoptosis (Lainšček, D. et al. Cell Communication and Signaling, 22(1), 549)
V objavo bo sprejet tudi članek s poročilom o inovacijah. Izšel bo v Computational and Structural Biotechnology Journal, preberete pa si ga lahko tukaj: povezava
Naš naslednji projekt, GeneH
CTGCT sodeluje s GeneT, projektom Centra odličnosti na Univerzi v Coimbri, da bi vzpostavil GeneH – vozlišče odličnosti na področju genske terapije. To vozlišče se bo osredotočilo na pospeševanje raziskav in inovacij za reševanje trenutnih izzivov pri razvoju učinkovitih kliničnih zdravljenj. S sodelovanjem med Univerzo v Coimbri in Kemijskim inštitutom bo GeneH ustvaril okolje, ki bo premostilo državne meje in okrepilo vlogo Evrope na področju genske terapije na svetovni ravni.
Obenem čakamo na rezultate dveh vlog za financiranje, ki sta bili vloženi letos, da bi podprli nadaljnji napredek centra.
Priložnosti za zaposlitev
Z napredkom projekta se bo razvijala tudi ekipa, ki je del CTGCT. V letu 2025 nameravamo zaposliti ljudi z znanjem s področja kemije in/ali biologije ter izkušnjami s celičnimi terapijami in pripravo virusov. Če bi vi ali kdo od vaših prijateljev želeli pomagati skupini CTGCT pri njenem poslanstvu prenosa raziskav v terapije za raka in redke bolezni, spremljajte našo spletno stran ali pošljite svoj CV na naslov ctgct@ki.si.
Sledite nas na omrežjih
Projekt: 101059842 – CTGCT – HORIZON-WIDERA-2022
Ta projekt, ki ga sofinancira Evropska unija, je prejel sredstva iz programa Obzorje Evropa (sporazum o dodelitvi sredstev št. 101059842) in UK Research and Innovation (UKRI) v okviru jamstva vlade Združenega kraljestva za financiranje programa Obzorje Evropa (številka dodeljenih sredstev 10069462). Izražena stališča in mnenja so izključno mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za raziskave (REA). Niti Evropska komisija niti organ, ki dodeljuje sredstva, zanje ne moreta biti odgovorna.